Jak se připravuje čaj Rooibos?

Čaj Rooibos: účinek a složení čaje Rooibos

Čaj rooibos má údajně řadu pozitivních účinků na zdraví. Je prý bohatý na minerály, zlepšuje trávení, pomáhá při problémech se spánkem a snižuje riziko vzniku rakoviny. Řada těchto údajných účinků však postrádá potvrzení v relevantních vědeckých studií.

Odkud pochází Rooibos?

Čaj rooibos, se vyrábí z keře nazývaného čajovec kapský z čeledi bobovitých a pochází z jihoafrické provincie Westkamp, kde roste v západních horských oblastech.

Přesně řečeno, čaj rooibos není čaj v pravém slova smyslu, protože se nezískává z čajovníku jako jiné druhy čaje (je to vlastně bylinný čaj). Čaj z keře rooibos se vyrábí z jeho jemných jehlicovitých lístků. Po sklizni se větvičky suší na slunci a poté se rozdrtí. Čaj rooibos se od ostatních čajů liší sladkou a ovocnou chutí a svou tmavě červenou barvou je podobný černému čaji.

Na co je dobrý Rooibos?

Výhodou čaje je poměrně vysoký obsah železa a minerálů. Neobsahuje kofein a téměř žádnou kyselinu tříselnou, a proto se doporučuje zejména těhotným ženám. Při sportu, kdy se hodně potíte, vám pomůže doplnit ztracené minerály a stopové prvky.

  • Rooibos posiluje cévy díky rostlinné látce rutinu, kterou obsahuje, a může tak zabránit vzniku křečových žil.
  • Čaj rooibos obsahuje řadu flavonoidů. Tyto sekundární rostlinné látky mají protizánětlivý a antioxidační účinek. Kromě toho tyto látky posilují imunitní systém a chrání před alergiemi, protože potlačují uvolňování histaminu v buňkách. Proto se tento čaj doporučuje zejména alergikům.
  • Čaj rooibos má uklidňující účinky a zlepšuje celkovou pohodu.
  • Protikřečový účinek čaje může prospět i miminkům trpícím tříměsíčními kolikami, stejně jako fenyklový čaj (poraďte se s lékařem). Samozřejmě může pomoct také dospělým s gastrointestinálními potížemi.

V jedno šálku (200 ml) čaje je mimo jiné:            

  • Sodík    6,16 mg
  • Železo  0,07 mg
  • Hořčík  1,67 mg
  • Draslík  7,12 mg
  • Vápník 1,09 mg

Má čaj Rooibos vedlejší účinky?

Čistý čaj rooibos ve skutečnosti nemá žádné vedlejší účinky, ale je často nabízen obohacený o další příchutě, například třešňovou nebo karamelovou. Tyto přidané látky mohou vyvolat chuť na cukr a sladkosti, to může být problém, když se zrovna snažíte držet dietu. Pijte raději neochucený čaj.

Tento čaj byste navíc měli kupovat u obchodníka, kterému důvěřujete, a ptát se na složení a původ. Tímto způsobem si můžete být jisti, že rostlina nebyla kontaminována pesticidy.

Jak chutná čaj Rooibos?

Rooibos má sladce jemnou a velmi lehce zemitou chuť s tóny karamelu a vanilky. Jedná se o jemný čaj, který se dobře pije a je pro většinu lidí chuťově příjemný.

Po uvaření má světle červenohnědou barvu a sladkou medovou vůni se zemitým nádechem. Protože je přirozeně nasládly, nemusíte přidávat med ani cukr.

Jak se připravuje čaj Rooibos?

Příprava čaje je velmi snadná a na jeden šálek bohatě stačí jedna čajová lžička rooibosu. Čaj by se měl louhovat alespoň 3 minuty, ale můžete ho nechat louhovat klidně i 5 minut, aby horká voda dokázala z větviček vytáhnout aroma. Čaj rooibos neobsahuje kofein ani hořké látky, takže ho můžete nechat louhovat déle (pokud preferujete intenzivní chuť, můžete louhovat až 10 minut).


Rooibos náš závěr

Jako alternativa k černému nebo zelenému čaji je čaj Rooibos velmi dobrou volbou. Neobsahuje kofein ani kyselinu tříselnou, a proto nezatěžuje žaludek ani ledviny. Kromě toho tento lahodný čaj dobře snášejí i těhotné ženy, malé děti a kojenci.

Rooibos obsahuje mnoho antioxidantů, které však nejsou příliš stabilní, a proto je tělo nedokáže dobře vstřebat. Není také nijak zvlášť bohatý na minerály nebo vitamíny.

V prvních testech se ukázalo, že některé antioxidanty jsou účinné proti rakovinným buňkám. Zatím však neexistují žádné důkazy, že by to bylo nějak zvlášť prospěšné pro lidský organismus.

Kromě toho může tento čaj zlepšit hladinu cholesterolu u lidí, kteří již mají zvýšené riziko srdečních onemocnění. U zdravých testovaných osob se tento účinek neprojevil.

Kdo tedy očekává od čaje Rooibos zázraky, bude zklamán, většinu účinků nelze řádně prokázat a ani nebyly prozatím dostatečně prozkoumány na lidech.