Termín imunita označuje stav organismu, ve kterém existují dostatečné obranné mechanismy proti například virům a bakteriím. Imunita vzniká díky obranným mechanismům organismu, které dokáží bojovat s patogenem a eliminovat ho.
Jak se tvoří imunita?
- Vrozená imunita to je přirozená ochrana proti infekcím od našeho narození.
- Získaná imunita se vytvoří, když se dostanete do kontaktu s virem.
Vrozená imunita
Naše tělo je neustále ohrožováno infekčními mikroorganismy z okolí (včetně virů, bakterií, plísní a parazitů), a proto je od narození chráněno imunitou. Kdyby tělo nebylo schopno imunitní reakce už při našem narození, neměli bychom jako kojenci vůbec šanci přežít. Tomu se říká vrozená imunita nebo vrozená imunitní odpověď.
Tuto vrozenou obranu máme díky různým typům bílých krvinek, jako jsou monocyty atd., které plní různé úkoly v obraně proti infekcím. Například zneškodňují patogeny nebo ničí infikované buňky. Tyto obranné buňky však nejsou schopny reagovat na specificky typ patogenu. Proti všem škodlivým vetřelcům bojují víceméně stejně.
Protože vrozená imunita chrání tělo, aniž by se specializovala na konkrétní viry, nazývá se také nespecifický imunitní systém. Tato imunitní odpověď nám nemůže zaručit specifickou imunitu proti infekčnímu onemocnění. Abyste byli skutečně imunní, je nutná imunitní reakce, při níž jsou cizí patogeny rozpoznány a zneškodněny. Tomu se také říká získaná imunita.
Získaná imunita (adaptivní imunita)
Aby se tělo stalo imunní vůči viru, musí si například vyvinout specifické obranné mechanismy, které jsou přesně přizpůsobeny tomuto viru nebo jeho antigenům. Antigeny jsou látky, které imunitní systém rozpoznává jako cizorodé.
Imunitní systém si může takovou ochranu vytvořit, když se dostane do kontaktu s virem. Takto se vyvíjí získaná imunita. Ta se vyznačuje tím, že imunitní odpověď je přizpůsobena specifickým antigenům určitých patogenů.
Když se do našeho těla poprvé dostane patogen, náš imunitní systém se aktivuje. Začne bojovat proti patogenu, což u nás obvykle vede k příznakům nemoci. I když je nespecifická obrana plně aktivní a účinná, nedokáže vždy zabránit množení viru nebo propuknutí infekce.
Během infekce vytvářejí B lymfocyty tzv. protilátky, které se naváží na povrch viru, a tím ho zneškodní. Tyto protilátky jsou součástí specifické imunitní obrany, jsou uloženy jako paměťové buňky. Náš organismus je nyní na virus citlivý. Protože se obranný systém přizpůsobuje antigenům, nazývá se tato část imunitního systému také adaptivní imunita.
Pokud se s virem opět setkáme, specifická imunitní obrana může reagovat okamžitě. Rozpozná virus díky přítomným protilátkám, které dokonale přiléhají k povrchu viru, a náhle vytvoří velké množství dalších protilátek. Virus je zneškodněný dříve, než nemoc vůbec propukne.
Naše tělo si v průběhu života musí nejprve vybudovat specifickou obranyschopnost, a tím i imunitu vůči určitým patogenům. Proto je imunitní systém dětí náchylnější k infekcím než imunitní systém dospělých.
Imunitní systém se ale „učí“ při každém kontaktu s novým patogenem a při druhém kontaktu se obvykle aktivuje tak rychle, že nepozorujeme žádné příznaky nemoci.
Co nám oslabuje imunitu?
Příčiny oslabení imunitního systému často spočívají v nezdravém životním stylu nebo v našich spánkových a stravovacích návycích ale také samozřejmě v důsledku onemocnění, jako je například diabetes nebo rakovina.
Co škodí imunitě:
- Stres
- Nezdravá strava nebo podvýživa
- Nedostatek mikroživin (vitamíny a minerály)
- Nedostatek spánku
- Nedostatek pohybu
- Alkohol a nikotin
- Léky
- Vrozená imunodeficience
- Metabolická onemocnění, jako je například cukrovka
- Virové infekce (třeba HIV)
- Bakteriální infekce
- Onemocnění ledvin nebo jater
- Těhotenství
- Stárnutí imunitního systému (imunitní senescence)
Skutečně oslabený imunitní systém se projevuje především zvýšenou náchylností k infekcím, tj. rychleji a častěji onemocníte a déle trvá, než se uzdravíte.
Typickým příznakem je zvýšený výskyt:
- nachlazení
- horečka
- kašel
- rýma
- bolest v krku
Při menším oslabení imunitního systému se to může projevit i jinými příznaky.
Další možné příznaky oslabení imunitního systému jsou:
- Vyčerpání
- Pocit slabosti
- Únava
- Letargie
- Pocit chladu
- Ztráta chuti k jídlu
Jak rychle nastartovat imunitu?
Existuje spousta doplňků stravy a produktů, které vám údajně pomůžou rychle nastartovat imunitu. Podpora zdravého imunitního systému je však složitá věc, a užívání vitamínů a minerálů není to jediné co je potřeba udělat.
Váš imunitní systém funguje ve velmi křehké rovnováze. Musí být dostatečně silný, aby dokázal bojovat s různými nemocemi a infekcemi, ale ne až tak silný, aby nereagoval přehnaně.
Existují však věci, které můžete udělat hned, abyste svému imunitnímu systému dodali to, co potřebuje, aby optimálně fungoval.
Zde je pět vědecky doložených způsobů, jak rychle nastartovat a udržet silný imunitní systém:
- Dodržujte zdravou výživu
- Pravidelně cvičte
- Dodržujte pitný režim
- Dopřejte si dostatek spánku
- Minimalizujte stres
Zdravá výživa a imunita
Zdravá strava je klíčem k silnému imunitnímu systému. To znamená, že musíte jíst dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných výrobků, libových bílkovin a zdravých tuků. Když má vaše tělo dostatečné množství mikroživin obsažených v těchto potravinách, pomáhá to udržovat homeostázu imunitního systému.
Mezi tyto mikroživiny patří:
- Vitamin B6, který najdeme například v lososu, tuňákovi, kuřecím mase, banánech, zelené zelenině a bramborách (se slupkou).
- Vitamín C, který se nachází v citrusových plodech včetně pomerančů a jahod, rajčatech, brokolici a špenátu.
- Vitamín E, který se nachází v mandlích, slunečnicovém oleji, slunečnicových semínkách, arašídovém másle a špenátu.
- Zinek, který se nachází v červeném mase, drůbeži, fazolích a mléčných výrobcích.
- Hořčík, který se nachází v celozrnných výrobcích, ořeších a semínkách.
Odborníci se domnívají, že tělo lépe vstřebává vitaminy ze stravy než z vitaminových doplňků, proto je vyvážená strava nejlepším způsobem, jak rychle nastartovat imunitní systém a udržet ho silným.
Cvičení
Fyzická aktivita neslouží jen k posilování svalů a odbourávání stresu, je také důležitou součástí podpory zdravého imunitního systému. Cvičení pomáhá imunitním buňkám účinněji odhalovat infekce a rychle na ně reagovat. Je proto velmi důležité, abyste zůstali aktivní a pravidelně cvičili.
Pitný režim
Voda hraje ve vašem těle velmi důležitou rolí, včetně podpory imunitního systému. Voda je důležitá, protože naše krev a lymfa, které obsahují imunitní buňky, potřebují vodu, aby mohly proudit a cirkulovat po celém těle.
I když zrovna necvičíte nebo se nepotíte, neustále ztrácíte vodu dechem a také močí a stolicí. Chcete-li podpořit svůj imunitní systém, dodržujte váš denní pitný režim.
Dostatek spánku
Spánek je velmi důležitý pro imunitní funkce a homeostázu imunitního systému. Aby byl váš imunitní systém připravený na boj proti infekcím a nemocem, je důležité abyste měli každý den dostatek spánku. Dospělý člověk by měl pravidelně spát 7 až 8 hodin denně.
Stres
I stres může mít dopad na to, jak dobře funguje váš imunitní systém, pokud vede k poruchám spánku, tendenci se přejídat, méně častému pohybu a dalším negativním faktorům.
Stres je pro každého jiný a stejně tak i způsob, jakým se ho zbavujeme. Vzhledem k tomu, jaký vliv může mít na vaše zdraví, je důležité vědět, jak se stresu zbavit. A ať už vyzkoušíte hluboké dýchání, jógu a meditaci nebo cvičení, měli byste zjistit, která činnost vám nejlépe pomáhá zbavit se stresu.
Je důležité pochopit, jak chronický stres ovlivňuje vaše zdraví, ať už přichází rychle, nebo narůstá v průběhu času. Neberte stres na lehkou váhu!
Co je nejlepší na imunitu?
Mnoho výrobků na pultech obchodů tvrdí, že posilují nebo podporují imunitu. Koncept posílení imunity však ve skutečnosti nedává z vědeckého hlediska příliš velký smysl. Zvýšení počtu buněk v těle, ať už imunitních nebo jiných, totiž nemusí být nutně pro vás dobré.
Pokusy o zvýšení počtu buněk imunitního systému jsou obzvláště komplikované, protože v imunitním systému existuje mnoho různých druhů buněk, které reagují na mnoho různých mikrobů mnoha způsoby. Ale které buňky byste měli posílit? To zatím nevědí ani vědci.
Nejlepší na imunitu je zdravý životní styl, který zahrnuje zdravou stravu, dostatek kvalitního spánku, co nejmíň stresu a samozřejmě pravidelné cvičení (nebo alespoň procházky).
zdroj: orthomol, Houston Methodist On Health, Harvard Health