zdravé tuky

Tuky a zdravá výživa. Jaká je hlavní výživová funkce tuků?

Tuky byly dlouhou dobu považovány za živiny, po kterých se tloustne. Naše tělo je však potřebuje stejně jako sacharidy, bílkoviny nebo vitamíny. Kromě množství je rozhodující i složení tuků.

Na co potřebujeme tuky?

Tuk je důležitá živina, která v těle plní řadu funkcí. Tuky potřebujeme ke stavbě buněčných stěn. Poskytují životně důležité mastné kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit, a zajišťují vstřebávání a zpracování vitaminů A, D, E a K rozpustných v tucích z potravy.

Tuk je také přirozeným nositelem chuti a zvýrazňuje chuť. Například zeleninová polévka s trochou smetany chutná většině lidí mnohem lépe a sýr s vyšším obsahem tuku je jednoduše aromatičtější.

Kromě toho tuk poskytuje tělu spoustu energie. Je to hlavní zdroj energie a obsahuje 9 kilokalorií na gram, více než dvakrát tolik kalorií než sacharidy nebo bílkoviny.

To, co tělo nevyužije jako energii, ukládá do zásob. To má své výhody, protože se k němu může vrátit během delších období hladu.

Kromě toho tuk pod kůží funguje jako izolace, která nás chrání před chladem.

Kolik tuku by měl člověk sníst?

Vzhledem k vysokému energetickému obsahu živin je velmi snadné přijmout více kalorií, než tělo potřebuje, a to zejména u potravin s vysokým obsahem tuku.

Doporučuje, aby dospělí konzumovali maximálně 30 % energie z tuků.

To znamená, že při energetické potřebě 2 000 kilokalorií by žena neměla denně zkonzumovat více než 67 gramů tuku. Ve skutečnosti ženy i muži v konzumují 35 až 40 procent tuku. To nemusí být problém, pokud celkový energetický příjem není příliš vysoký a nevede k obezitě.

Pro zdraví však není rozhodující pouze množství, ale především složení tuků, tedy jejich kvalita.

Kolik druhů tuků existuje?

V potravinách se vyskytují čtyři hlavní druhy tuků:

Nasycené mastné kyseliny se nacházejí především v živočišných potravinách, jako je máslo, smetana, sádlo, maso a uzeniny, ale také v kokosovém tuku.

Nenasycené mastné kyseliny se dělí na mononenasycené mastné kyseliny, které se vyskytují například v olivovém a řepkovém oleji, a polynenasycené mastné kyseliny. Patří mezi ně omega-6 mastné kyseliny, které jsou obsaženy především ve slunečnicovém, sójovém a kukuřičném oleji a v margarínu, a omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy v tučných mořských rybách, jako je sleď, makrela a losos, a v některých rostlinných olejích, jako je lněný, řepkový a ořechový olej.

Doporučuje se konzumovat méně nasycených mastných kyselin a více polynenasycených mastných kyselin. Tím se snižuje riziko lipometabolických poruch a kardiovaskulárních onemocnění.

K tomu přispívá i nižší příjem tzv. transmastných kyselin. Zejména smažené potraviny, pečivo, cukrovinky a polotovary mohou obsahovat vysoké množství transmastných kyselin, a proto by se měly na talíři objevovat jen zřídka.

Jednoduše a stručně.

Dávejte přednost rostlinným olejům na vaření a rostlinným potravinám, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a luštěniny, před živočišnými tuky a živočišnými potravinami s výjimkou ryb.

Ke svačině je lepší mlsat ořechy než křupky, chipsy nebo koblihy.

Mohou být tuky součástí zdravé stravy?

Konzumace potravin s obsahem tuků je rozhodně součástí zdravé stravy. Chcete-li si vybrat zdravější tuky, používejte rostlinné oleje, nízkotučné nebo odtučněné mléčné výrobky místo plnotučných a pokud jíte maso, tak vybírejte libové nebo drůbež.

Zdravé tuky v potravinách

Existují také zdravé tuky, které jsou méně „tučné“, ale mají řadu pozitivních účinků na naše tělo. Mezi ně se řadí například: vlašské ořechy, jogurt, olivový olej, lněné semínko, avokádo, sýr, losos, vejce, řepkový olej a tmavá čokoláda.

Tabulka obsah tuků v potravinách

RybyObsah tuků ve 100 g
Makrela24 g
Sleď13 g
Sardinky7 g
Pstruh5 g
Tuňák5 g
Ančovičky5 g
Losos4 g
Ústřice4 g
Mušle1 g
Halibut1 g
Mořské a ostatní řasy
Chlorella12 g
Spirulina8 g
Nori4 g
Wakame3 g
Oleje (ve 100 ml)
Olej z vlašských ořechů100 g
Extra panenský olivový92 g
Makový92 g
Rýžový92 g
Slunečnicový92 g
Řepkový92 g
Sezamový92 g
Arašídový92 g
Oříšky a suché plody
Makadamové76 g
Pekanové72 g
Piniové68 g
Lískové61 g
Sušený kokos61 g
Vlašské60 g
Mandle52 g
Pistácie49 g
Kešu44 g
Semínka
Konopná51 g
Sezamová50 g
Dýňová48 g
Chia31 g
Mák4 g
Lněná30 g
Sója a náhražky masa
Sójové boby20 g
Tempeh16 g
Tofu7 g
Seitan7 g
Edamame5 g
Robi2 g
Ostatní luštěniny
Arašídy48 g
Vlčí bob10 g
Cizrna5 g
Fazole bílé2 g
Fazole červené1 g
Hrách1 g
Čočka červená0,45 g
Mléko a mléčné výrobky
Máslo/ghí83 g
Tvrdý sýr kravský30 g
Parmazán26 g
Řecký jogurt 5%7 g
Mléko ovčí7 g
Mléko kravské4 g
Mléko kozí4 g
Vejce
Slepičí11 g
Křepelčí11 g
Zelenina a ovoce
Avokádo24 g
Olivy zelené15 g
Olivy černé14 g
Kapusta0,6 g
Růžičková kapusta0,5 g
Špenát0,36 g
Ostatní
Burákové máslo51 g
Hořká 70% čokoláda40 g