kakaové boby, proč je jíst

Kakaové boby. Co obsahují a proč je jíst.

Kakaové boby jsou právem považovány za superpotravinu. Jsou bohaté na živiny a antioxidanty, které chrání naše buňky.

Boby kakaovníku jsou prostě zdravé a konečně můžete něco mlsat bez výčitek svědomí. Co ale dělá kakaové boby tak zdravými na rozdíl od mléčné čokolády a proč se řadí mezi superpotraviny?

Kde se pěstují kakaové boby?

Kakaovník pochází z oblasti Amazonie. Odtud se semena dostala do Střední Ameriky, kde tuto rostlinu začali pěstovat Mayové. V té době se kakaové boby v Mexiku a Střední Americe dokonce používaly jako platidlo.

Dnes se tento stálezelený strom pěstuje v tropických oblastech Afriky, Střední a Jižní Ameriky a Asie, protože tropy díky vlhkému klimatu nabízejí optimální podmínky pro jeho pěstování. Na celém světě pěstuje kakao více než 5 milionů drobných pěstitelů. Více než 65 % celosvětové sklizně pochází ze západní Afriky, zejména z Pobřeží slonoviny a Ghany, ale významnými pěstitelskými zeměmi jsou také Ekvádor, Kamerun a Indonésie.

Proč jíst kakaové boby?

Kakaové boby posilují srdce, snižují krevní tlak a podporují krevní oběh. Zvyšuje se schopnost reakce, soustředění a funkce mozku. Byly prokázány pozitivní účinky na imunitní a lymfatický systém, příznivý vliv má také na metabolismus tuků a krevní oběh, a dokonce se říká, že chrání pokožku před stárnutím. Dále snižuje riziko vzniku cukrovky, protože konzumace kakaových bobů zvyšuje citlivost na inzulín.

Proč jsou kakaové boby tak zdravé?

V kakaových bobech bylo identifikováno více než 300 složek, včetně mnoha minerálních látek, jako je hořčík, vápník a železo, ale také sekundárních rostlinných sloučenin, jako jsou polyfenoly, flavonoidy a aminokyseliny, stejně jako cenné antioxidanty, mononenasycené mastné kyseliny a teobromin. Kakaové boby zvyšují hladinu seretoninu v mozku a navozují větší pocit štěstí.

Co obsahují kakaové boby?

Nejdůležitější složky obsažené v kakaových bobech jsou:

  • Hořčík: 500 mg na 100 g kakaových bobů
  • Vápník: 160 mg na 100 g kakaových bobů
  • Železo: 7,3 mg na 100 g kakaových bobů

Hořčík

Kakaové boby obsahují více hořčíku než většina ostatních rostlinných potravin. S obsahem 500 mg na 100 g jsou perfektním zdrojem hořčíku a obsahují ho dvakrát tolik než ořechy. Hořčík je nezbytný pro tvorbu kostí, reguluje metabolismus, podporuje výkonnost mozku a zdraví srdce, zmírňuje bolesti hlavy, uvolňuje svaly a působí protikřečově.

Vápník

Vápník udržuje zdravé kosti, zuby a svaly, podporuje srážení krve a přenos nervových impulzů. Obsah vápníku 160 mg na 100 g kakaových bobů je koncentrovanější než například v mléce, které obsahuje 120 mg vápníku na 100 ml mléka.

Železo

Kakaové boby obsahují 7,3 mg na 100 g železa, což znamená, že železo, které posiluje krev, je v kakaových bobech obsaženo v pozoruhodném množství, a předčí tak špenát, který obsahuje 3,6 mg, a hovězí maso, které obsahuje 2,5 mg železa na 100 g. Nejlépe se železo vstřebává v kombinaci s potravinami obsahujícími vitamin C.

Antioxidanty v kakaových bobech

Antioxidanty obsažené v kakaových bobech vás udržují mladé a zdravé. Zlepšují krevní oběh, regulují srdeční tep a krevní tlak a snižují hladinu LDL cholesterolu. Antioxidanty chrání před kornatěním tepen a snižují riziko mrtvice a infarktu. Ty bojují proti škodlivým volným radikálům a chrání před předčasným stárnutím pokožky. Antioxidanty zabraňují vzniku různých typů rakoviny.

Polyfenoly a flavonoidy v kakaových bobech

Kakaové boby obsahují více polyfenolů podřízených flavonoidům než jakákoli jiná potravina známá svým antioxidačním účinkem, například borůvky nebo zelený čaj. Flavonoidy snižují krevní tlak a údajně mají příznivý vliv na riziko Alzheimerovy choroby. Další pozitivní účinek flavonoidy je ten že, podporují hubnutí a brání tvorbě tukových zásob.

Nenasycené mastné kyseliny v kakaových bobech

Mononenasycené mastné kyseliny obsažené v surovém kakau nebo v kakaových bobech, zvyšují hladinu „dobrého“ cholesterolu v krvi. Tělo si nenasycené mastné kyseliny nedokáže vyrobit samo, ale musí mu být dodávány potravou. Kyselina olejová obsažená v kakaovém másle přispívá k vitální funkci srdce. Polynenasycená mastná kyselina anandamid má uvolňující a náladu zlepšující účinek, podobně jako kanabinoid v konopí.

Aminokyseliny a neurotransmitery v kakaových bobech

Endorfiny, dopamin, serotonin a fenyletylamin podporují pohodu, zlepšují náladu, zvyšují koncentraci a pozornost. Kakaové boby lze konzumovat i jako antidepresiva a zaručeně nemají žádné vedlejší účinky. Protože koncentrace těchto cenných aminokyselin je v syrovém kakau mnohem vyšší než v čokoládě, mají tyto hormony „štěstí“ mnohem větší účinek.

Tehobromin v kakaových bobech

Theobromin působí preventivně proti nachlazení a při nachlazení zmírňuje kašel. Je proti kašli dokonce účinnější než kodein, který je často obsažen v lécích. Vzhledem ke svým účinkům je řazen do skupiny analeptik. Analeptika jsou látky, které působí stimulačně na určité oblasti centrálního nervového systému.

Kakaové boby nutriční hodnoty

Obsah ve 100 g jedlého podílu

Název nutrientuHodnotaJednotka
Energetická hodnota (kJ)2303kJ
Energetická hodnota (kcal)559kcal
Tuky celkové49.3g
  Nasycené mastné kyseliny27.87g
Sacharidy využitelné2.7g
  Cukry celkové0g
Bílkoviny celkové12.8g
Sůl0g

Jak jíst syrové kakaové boby?

Syrové kakaové boby můžete jíst i tak, jak jsou. Možná si budete muset nejprve zvyknout na „jinou“ chuť. Protože ta je zcela odlišná od chuti běžné čokolády. Je to vlastně úplně jiný chuťový zážitek, méně sladký, trochu hořký, sušší, ale křupavý. Jestli vám chybí sladká chuť můžete syrové kakaové boby polít trochou medu.

Když kakaové boby vyloupete, rozpadnou se na kakaové hrudky. Můžete je rozmixovat do smoothie nebo přidat do müsli či snídaňových cereálií.

zdroj: kirmse,