Kumarin je přírodní vonná a aromatická látka, která se vyskytuje v mnoha rostlinách. Skořice a tonka fazole jsou známá zejména pro svůj vysoký obsah kumarinu, a proto jsou terčem kritiky. Jak nebezpečný je ale kumarin ve skutečnosti?
V čem se vyskytuje kumarin?
Kumarin je přírodní látka, která se vyskytuje v mnoha rostlinách. Tonka fazole ale i skořice obsahuje obzvláště vysoké množství kumarinu. Kumarin má charakteristickou vůni sena.
Kumarin se stal známým zejména díky skořici kasii(čínská), která se především o Vánocích často používá k dochucení pokrmů a má vysoký obsah kumarinu.
Od doby, kdy byly na evropské úrovni stanoveny maximální limity kumarinu pro potraviny obsahující skořici, se toto aroma dostalo do nelibosti jako nebezpečné a potenciálně karcinogenní. Kumarin však nemusí být nutně nezdravý ba naopak.
Některé z rostlin, ve kterých se vyskytuje kumarin:
- blín černý
- citronečník trojlistý
- divizna
- durman obecný
- heřmánek pravý
- jitrocel kopinatý
- kalina obecná
- komonice bílá
- komonice lékařská
- levandule lékařská
- pelyněk
- pískavice řecké seno
- skořicovník ceylonský – skořice
- skořicovník čínský – kůra, výrazně vyšší obsah než ve skořicovníku cejlonském
- slivoň obecný – fazole tonka
- tomkovice vonná – součást polské vodky Zubrovky
- vanilka pravá, též vanilovník plocholistý
Účinky kumarinu na náš organismus
Kumarin má protizánětlivé, sedativní a protikřečové účinky. V medicíně se kumariny (deriváty kumarinu) používají jako antikoagulační léčiva.
Kromě pozitivního účinku s sebou kumarin nese také různá rizika:
- Při lékařském použití kumarinu se ukázalo, že zvýšená dávka může mít u citlivých osob škodlivý vliv na játra. Ve výjimečných případech to může vést až ke žloutence. Takové účinky však zatím nebyly po konzumaci potravin obsahujících skořici pozorovány.
- Přestože při experimentech na zvířatech s velmi vysokými dávkami kumarinu byl prokázán karcinogenní účinek, u lidi prozatím prokázán nebyl.
- Denně můžete přijmout 0,1 miligramu kumarinu na kilogram tělesné hmotnosti bez obav z negativních účinků.
U dospělého člověka s tělesnou hmotností 60 kilogramů je denní dávka skořice 2gramy. Pokud tedy nekonzumujete nadměrné množství skořice kassia(čínská) po delší dobu, nemusíte se ničeho obávat. Naopak, skořice má prý dokonce mnoho pozitivních účinků.
Obsah kumarinu ve skořici a jeho účinky
Již po staletí je skořice používána jako léčivý prostředek. Jak to ale souvisí s potenciálně škodlivým kumarinem?
Především je důležité vědět, že mezi „čínskou“ a „cejlonskou“ skořicí je podstatný rozdíl:
- Poněkud dražší cejlonská skořice obsahuje zanedbatelné množství kumarinu.
- Naproti tomu skořice čínská obsahuje někdy až 100krát více kumarinu.
Pokud je na obalu uvedeno pouze „skořice“, na 90 % se bude jednat o levnější skořici čínskou(kassia). Pokud si naopak koupíte kvalitní cejlonskou skořici můžete bez obav využít jejích léčivých účinku.
Léčivé účinky skořice: