Sukralóza E955 je hojně používané umělé sladidlo, které neobsahuje žádné živiny. Je asi 600krát sladší než cukr a většina z něj se do těla nevstřebává. Jako sladidlo byl v EU schváleno v roce 2004 pod číslem E955.
Co je E955?
Sukralóza neboli E955 je trichlorovaná molekula sacharózy, tj. chemicky upravená forma sacharózy (cukru). Sukralóza je velmi stabilní, nemá na ni vliv teplo ani světlo ani široká škála pH. Kromě spolehlivé stability je sukralóza oblíbená také pro svou chuť a texturu. Sukralóza nezanechává nepříjemnou pachuť. Proto je hojně používána v potravinách, které musí mít dlouhou trvanlivost.
Kromě EU je sukralóza schválena ve více než 80 zemích světa, včetně USA, Austrálie a Kanady. Toto sladidlo je ve srovnání s jinými běžně používanými umělými sladidly, jako je aspartam, acesulfam-K a sacharin, stále oblíbenější.
Co dělá Sukralóza E955 v našim těle?
Po konzumaci se většina sukralózy nevstřebá do těla, ale projde trávicím systémem a je vyloučena. Protože se v trávicím traktu vstřebává jen malé množství sukralózy, do krve se jí dostane pouze 5 až 20 %. Tento zbytek se vylučuje močí prakticky v nezměněné podobě. Sukralóza se v tkáních nehromadí. Proto sukralóza zůstává v těle jen krátkou dobu po jejím užití.
Jaké má Sukralóza E955 účinky na zdraví?
Ačkoli sukralóza nemá přímý vliv na naše zdraví, je ale alternativou cukru, a neobsahuje žádné živiny a je velmi sladká (při používání je příjem kalorií minimální). Proto je s její používáním spojena řada výhod.
Výhody používání Sukralózy:
- prospívá zdraví zubů
- je prospěšná při hubnutí
- prevence kardiovaskulárních onemocnění
- sladidlo pro diabetiky 1. a 2. typu
Zubní kaz a paradentóza
Souvislost mezi konzumací cukru a výskytem zubního kazu (kazivosti zubů) a parodontózy (zánětu dásní) je dobře známá. Bylo prokázáno, že používání sukralózy místo cukru prospívá zdraví zubů a pomáhá předcházet vzniku zubního kazu.
Sukralóza E955 a hubnutí
Nekalorická náhražka cukru Sukralóza se používá jako sladidlo v mnoha nízkokalorických výrobcích. Sukralóza se proto doporučuje lidem, kteří se snaží zhubnout. Snížení hmotnosti má pozitivní vliv na nemoci spojené s obezitou, včetně kardiovaskulárních onemocnění, diabetu 2. typu a některých druhů rakoviny. Bylo prokázáno, že sukralóza nemá žádný vliv na pocit hladu a nestimuluje sekreci inzulínu.
Kardiovaskulárních onemocnění
Cukr nejenže přispívá k obezitě, ale byl také označen za rizikový faktor kardiovaskulárních onemocnění, protože má vliv na sérové triglyceridy. Náhrada cukru sukralózou místo má proto pozitivní účinek na naše zdraví. Snížíte tím riziko infarktu, mrtvice a ischemické choroby srdeční.
Sukralóza E955 a diabetes 1. a 2. typu
Sukralóza je také vhodná jako sladidlo do výrobků bez cukru pro diabetiky 1. a 2. typu, nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi a inzulínu v séru.
Je sukralóza E955 bezpečná?
Podle EU je sukralóza považována za neškodnou. V pokusech na zvířatech však látka částečně změnila střevní flóru a narušila metabolismus glukózy. Je však třeba poznamenat, že zvířata dostávala velmi vysoké dávky sladidla. Navíc stále není jasné, zda může mít náhražka cukru podobné účinky i u lidí.
Potraviny obsahující sukralózu mohou při teplotách nad 120 stupňů způsobit určitá zdravotní rizika. Zahříváním potravin obsahujících sukralózu, mohou vznikat sloučeniny se škodlivým a karcinogenním potenciálem. Jedná se o chlorované sloučeniny, jako jsou dioxiny. Pro přesvědčivé posouzení rizik stále chybí dostatek údajů. Není například pořád jasné, jaké množství toxických látek vzniká při zahřívání sukralózy nad 120 stupňů.
Jestli máte nějaké pochybnosti, doporučuje se používat sladidlo pouze do studených pokrmů nebo ho přidávat do teplých pokrmů až po ohřátí.
Jaká je denní dávka sukralózy?
Sukralóza byla klasifikována jako bezpečná a je schválena pro použití ve většině zemí. V EU se za bezpečnou považuje denní dávka až 15 mg sukralózy na kilogram tělesné hmotnosti.
Závěrem
Četné studie a výzkumné zprávy prokázaly, že lidé mohou sukralózu bezpečně konzumovat. Objevují se ale články o její škodlivosti. Je však třeba mít na paměti, že „umělý“ neznamená vždy „špatný“, stejně jako „přírodní“ neznamená vždy „dobrý“.
Ve velmi vysokých dávkách má většina látek na organismus negativní účinky. To platí i pro vodu, pokud jí vypijete přibližně dvanáctinásobek doporučeného množství, může to vést k otravě vodou s vážnými následky. To však neznamená, že čistá voda v běžném množství je jakkoli nebezpečná.
Zdroj: de.huel, t-online, bezpecnostpotravin