Theobromin v čokoládě je pro psy doslova jed

Theobromin pro psy jed, ale pro člověka má povzbuzující účinek.

Theobromin je organická molekula methylxantinové skupiny. Je strukturně příbuzný kofeinu a patří mezi rostlinné alkaloidy. Je známý svými vazodilatačními (rozšíření cév) účinky a antitusickými účinky, které potlačují vysilující, suchý a dráždivý kašel.

V jakých potravinách je Theobromin?

Především v kakaových bobech ale také v oříšcích stromů coly, v Cesmíně paraguayské, z jehož listů se připravuje nápoj maté a v listech i pupenech čajovníku.

Theobromin se vyskytuje v:

  • Kakaových bobech
  • Oříšcích stromů coly
  • Cesmíně paraguayské
  • Listech i pupenech čajovníku

Ve zmíněných rostlinách je theobromin téměř zcela vázán na kyselinu chlorogenovou (v menší míře také na třísloviny). Sloučenina se uvolňuje při průmyslovém zpracování (pražení). Zejména čokoláda obsahuje až 10 % teobrominu, přičemž čím tmavší čokoláda, tím větší podíl.

Je zdravý?

Účinek na lidský organismus je podobný jako u kofeinu. Účinek theobrominu je však mnohem slabší. Rostlinný alkaloid stimuluje diurézu a uvolňuje hladké svalstvo. Z tohoto důvodu má vazodilatační účinek. Současně má pozitivní inotropní účinek na srdeční činnost, stejně jako kofein.

Theobromin má také údajně povzbuzující účinek na náladu. Po konzumaci většího množství čokolády se často objevuje zrychlený srdeční tep a případně i mírný neklid. To není způsobeno, jak se mylně předpokládá kofeinem obsaženým v čokoládě, ale theobrominem. Ve všech známých druzích rostlin se tato molekula vyskytuje v tak nízkých koncentracích, že není pro člověka nebezpečná.

Nedávný výzkum ukázal, že theobromin je potenciální antitusikum, protože má silný účinek na snížení kašle. Pomocí kapsaicinu byl u dobrovolníků vyvolán silný kašel. Podání theobrominu přineslo rychlou úlevu od příznaků. Zároveň se u něj nevyskytovaly téměř žádné vedlejší účinky a nebyl návykový. Zejména díky posledně jmenované vlastnosti by tento alkaloid mohl být v budoucnu náhradou za kodein.

Zvýšený příjem theobrominu může mít ale za následek tachykardii, třes a bolesti hlavy. Může se také objevit silné pocení.

Theobromin v čokoládě je pro psy doslova jed

Množství theobrominu se liší v závislosti na druhu čokolády. V bílé čokoládě se uvádí 0,009 mg/g, v hořké čokoládě může být až 16 mg/g a více a v kakaovém prášku dokonce až 26 mg/g. Tabulka (100 g) hořké čokolády obsahuje přibližně 1 600 mg (tj. 1,6 g) theobrominu.

U psů se první příznaky objevují při dávce 20 mg theobrominu na kilogram tělesné hmotnosti, dávka 100 mg theobrominu na kilogram tělesné hmotnosti nebo vyšší může být pro psa smrtelná. Při spotřebě 300 mg na kilogram je již dosaženo tzv. 50 % smrtelné dávky. To znamená, že polovina psů při požití tohoto množství zemře.

Tato dávka je dosažena nebo překročena již u jedné tabulky hořké čokolády, pokud pes váží přibližně 5,5 kg nebo méně. Zvláště ohrožená jsou proto menší plemena psů a štěňata.

Ale i mnohem menší množství čokolády může vést k potížím s těmito příznaky:

  • neklid
  • nevolnost
  • křeče
  • průjem
  • horečka

Kromě toho je problematické i opakované podávání menších množství. Theobromin se v těle rozkládá velmi pomalu, takže se může hromadit v krvi.

zdroj: flexikon